Hírek/Cikkek : Villámvédelem új alapokon MSZ EN 62305.szabvány |
Villámvédelem új alapokon MSZ EN 62305.szabvány
Villámvédelem új alapokon
Az MSZ 274 szabvány helyét a 2006 augusztusában bevezetett MSZ EN 62305 szabvány veszi majd át.
BEVEZETŐ
A szabványsorozat ismeretének hiánya csak részben magyarázható azzal, hogy hivatalos magyar fordítása még mindig nem létezik. Bizonyára többen megbirkóztak volna egy idegen nyelvű kiadással is, ha a szabvány terjedelme hasonló az MSZ 274-hez. A mintegy 450 oldalon azonban nem egyszerű átrágnia magát az embernek, különösen abban a meggyőző¬désben, hogy Magyarországon amúgy is jogszabály alapján kell villámvédelmet létesíteni (ami lényegében a régi szabvánnyal azonos), tehát eleve fölösleges időt fecsérelni egy „nem kötelező" szabvány megismerésére. Ez a hozzáállás érthető. Az első repedések ezen az érvelésen a 9/2008 ÖTM rendelet megjelenésével jelentkeztek, mert a május 22-étől hatályba lépő OTSZ - amely a villámvédelem létesítésének előírásait tartalmazza - egy helyen hivatkozik az MSZ EN 62305-re. Ez a meglehetősen különös hivatkozás - aminek
Elemzésével itt nem szükséges foglalkoznunk-jelezte, hogy a jogalkotás színfalai mögött azért zajlik valami.
Nem kizárt, hogy jövő ilyenkor már az új szabvány alapján kell majd villámvédelmet létesíteni. Ha a közeljövőben születik az OTSZ-nek ilyen értelmű módosítása, azzal megoldódik ugyan a jogszabályi probléma, de helyette születik egy másik: A szakma nincs felkészülve a szabvány alkalmazására. A szabvány fordítása megkezdődött ugyan, de magyar nyelvű kiadása a legoptimistább ütemezés szerint sem lesz hozzáférhető 2009. január előtt. Úgy tűnik tehát, hogy a szabvány elsajátítására nem lesz sok idejük a szakembereknek.
Nem az idő az egyetlen zavaró tényező. Az új szabvány a legnagyobb jóindulattal sem nevezhető tökéletesnek. Az a koncepció, amelyen a szabvány nyugszik jónak mondható (legalábbis e cikk szerzőjének véleménye szerint).
Az MSZ EN 62305 a villámvédelmet az építmények szerves részének feltételezi: Ennek megfelelően nemcsak az építmények több kialakítási és funkcionális jellemzőjét kell figyelembe venni, hanem környezetük, környezeti kapcsolatuk (például hálózati csatlakozás révén) is nagyobb súllyal esik latba, amint azt a villámvédelmi kockázatelemzés bemutatásánál látjuk majd. Sajnos ez az előny egyúttal hátrány is, hiszen rendkívül sok paraméter alapján kell tervezni és kivitelezni,ami elbonyolítja a folyamatot. Ráadásul a bonyolult részletek nincsenek alaposan kidolgozva, sőt helyenként komoly hibákat, tévedéseket is találhatunk. A szabvány ezt a gordiuszi csomót végül azzal vágja át, hogy a tervező felelősségére hagyja a döntést, ami azért nem mindig elegáns megoldás.
A SZABVÁNY FELÉPÍTÉSE
A szabvány négy lapból áll:
- MSZ EN 62305-1: Villámvédelem. 1. rész: Általános alapelvek
- MSZ EN 67.305-2: Villámvédelem. 2. rész: Kockázatelemzés
- MSZ EN 62305-3: Villámvédelem. 3. rész: A létesítmények
fizikai károsodása és életveszély
- MSZ EN 62305-4: Villámvédelem. 4. rész: Villamos és elektronikus rendszerek létesítményekben
Az első lap címének megfelelően azt a logikai struktúrát ismerteti, amely a villámvédelem vázát adja. Természetesen fogalmi meghatározások is helyet kapnak e lapban, de sajátossága az MSZ EN 62305-nek, hogy minden lapja definíciókkal kezdődik, számos ismétlődést tartalmazva. (A villámvédelmi szintet például mind a négy lap meghatározásai között megtaláljuk.)
A második lap az a kockázatelemzési eljárás, amellyel meghatározható, hogy az építmények biztonsága villámvédelmi szempontból megfelelő-e, illetve amellyel meghatározható, hogy milyen védelmi intézkedésekkel növelhető a biztonság a szükséges mértékben. A kockázatelemzés funkcióját tekintve hasonlóságot mutat az MSZ 274-2-ben leírt besorolási rend¬szerrel, de részleteiben markánsan különbözik attól.
A harmadik lap azokat a védelmi intézkedéseket ismerteti,
a melyekkel a villámcsapás hatására az építményben bekövetkező fizikai károsodások, továbbá az építményben tartózkodó személyek életét veszélyeztető események ellen lehet védekezni. Ide tartozik a felfogó, a levezető, és a földelő kialakítása, a villámvédelmi potenciálkiegyenlítés, a másodlagos kisülések
elleni védekezés, továbbá új elemként a veszélyes érintést- és lépésfeszültségek elleni védekezés. Ugyancsak itt találjuk a felsorolt védelmi intézkedések felülvizsgálatára vonatkozó követelményeket is.
A negyedik lap az elektromágneses villámimpulzus hatása elleni védekezést tárgyalja, az MSZ IEC 1312-1-hez hasonló formában. Ez lényegében a túlfeszültség-védelem (a túlfeszültség-levezetők alkalmazása mellett ide értve az árnyékolásokat, nyomvonal-kialakítási szempontokat, potenciálkiegyenlítési intézkedéseket is) és a vonatkozó felülvizsgálati követelmények.
Minden szabványlap törzsdokumentumból és mellékletekből áll. A törzsdokumentumok és a mellékletek alkalmazási kötelezettsége eltérő: A törzsdokumentum alkalmazása - azok számára, akik a szabvány alapján létesítenek villám védelmet - kötelező („előírás"), ám a mellékletek alkalmazása többnyire csupán ajánlás („tájékoztatás"). Ez a felépítés, amely az MSZ 2364-ből már ismerős lehet, számos alkalmazási probléma forrása lesz majd.
A SZABVÁNY TERJEDELME
Aki kézbe veszi a szabványt, annak elsőre feltűnik, hogy ez a szabvány bizony jóval vastagabb, mint az MSZ 274. Ha a különbség nem lenne akkora, amekkora, szükségtelen lenne magyarázni, miért kell régi szabványunk helyett egy csaknem tízszer olyan hosszút alkalmaznunk.
A terjedelem bővüléséhez egyaránt hozzájárul, hogy szabvány egyes pontjai hosszabb-rövidebb leírások, és hogy az„elő-író" törzsdokumentumok és a „tájékoztató" mellékletek számos átfedést, ismétlődést tartalmaznak. Ez a stílus alighanem zavaróan hat majd a régi szabvány feszes, rövid pontokba szedett követelményrendszerével szembeállítva.
Indoka mindennek talán az, hogy a szabványalkotó az„előíró" részben nem akarta túl szorosra kötni a szabványalkalmazó kezét, belátva, hogy bármennyire kívánatos is lenne, a szabvány nem tud minden esetre egyértelműés egyszerre életszerű megoldást adni. (Például: Törekedni kell a villámvédelmi levezetőknekaz épület körítőfalai mentén történő elhelyezésére és kerülni kell az épület belső terében történő elhelyezést. Ugyanakkor nagy vízszintes kiterjedésűépületek - például nagy csarnokok- esetében megengedett a belső levezetők alkalmazása, sőt monolit vasbeton szerkezetűépületek esetében kifejezetten ajánlott a betonvasalás e célra történő alkalmazása.) Érthető a szándék, de hogy ez a laza szabályozás működik-e majd Magyarországon, csak később fog kiderülni.
Az is magyarázza a terjedelem bővülését, hogy az MSZ ÉN 62305-öt nem önmagában az MSZ 274-gyel kell összevetni. A szabvány negyedik lapja lényegében az MSZ IEC 1312-1-gyel azonos, és az MSZ ÉN 50164 (Villámvédelmi berendezés elemei), illetve MSZ ÉN 61643 (Kisfeszültségű túlfeszültséglevezető eszközök) szabványsorozatokból is visszaköszönnek részletek. Más kérdés, hogy az utóbbi szabványok széleskörű ismerete nem volt jellemző. Azonban még ha el is fogadjuk, hogy indokolt a villámvédelmet 450 oldalon át taglalni, ettől nem lesz könnyebb az anyagot megtanulni.
A SZABVÁNY LOGIKAI STRUKTÚRÁJA
Az első lap természetesen a fontosabb fogalmak meghatározásával kezdődik. Sajnos nehéz lenne méltatni a fogalomtár teljességét és precizitását, mert mindkét fontos tulajdonságnak teljességgel híján van. (Mondanunk sem kell, hogy egyelőre az angol nyelvű kiadást kritizáljuk, hiszen magyar nyelvű hivatalos fordítás még nem létezik. Ennek megfelelően e cikk terminológiája a szerző fordításán alapul.) A definíciókat a szabvány logikai szerkezetének ismertetése követi, amire kissé részletesebben kitérünk, mert ez kulcsa a szabvány megértésének.
A villámvédelmi intézkedések célja, hogy csökkentsük a villám közvetlen vagy közvetett hatására bekövetkező veszteségek valószínűségét, illetve mértékét. A védelmi intézkedések meghatározásához szükséges feltárni azt a hatásmechanizmust, amelyben a villámkisülés következtében előáll a veszteség. Ez a folyamat az alábbiakban vázolható :
- A villámcsapások közvetlen hatásaként fizikai tárgyakban
károsodások, személyekben és állatokban sérülések követ
kezhetnek be.
|